Nowy numer „Taternika”

male_taternik_1_2012_okladka

Ukazał się nowy numer „Taternika”. A  w nim:

Jest lipiec 1962 r. Jeden z najwybitniejszych wspinaczy tego okresu, Czesław Momatiuk, szykuje się wraz z kolegami do przejścia Filara Kazalnicy. Sprawa jest medialna.

Okazuje się jednak, że… ktoś go uprzedził. A byli to: Eugeniusz Chrobak, Janusz Kurczab, Krzysztof Zdzitowiecki i Zygmunt Andrzej Heinrich, którzy 9 lipca stanęli na wierzchołku Kazalnicy.

Jak opisuje w tym numerze Jan Kiełkowski: „Czesław Momatiuk nie mógł stracić twarzy, kampania prasowa była już mocno rozkręcona, wymyślił więc na poczekaniu nową drogę (uchodzącą później nawet za trudniejszą niż Filar)…”.

Tak powstała Momatiukówka na Kazalnicy.

Jest lipiec 2012 r. Właśnie minęło pół wieku od poprowadzenia tych przełomowych dla polskiego taternictwa dróg.

Mamy jeszcze jedną rocznicę. 50 lat temu, 2 lipca 1962 r. na Zadnim Kościelcu zginął wybitny taternik – Jan Długosz. Jak wspomina J. Kurczab: „spontanicznie podchwyciliśmy myśl (…): poświęcimy Mu drogę Filarem Kazalnicy, którego szturm planował krótko przed śmiercią”.

O tych wydarzeniach przeczytacie w najnowszym numerze „Taternika”.

Na okładce zaś Marek Raganowicz i Marcin Tomaszewski na Ziemi Baffina. „Krzyczeli ze szczęścia”, kiedy na początku maja poprowadzili na północnej ścianie Polar Sun Spire drogę Superbalance.

Sporo piszemy też o górach wysokich. Publikujemy trzy wywiady z kobietami. Alicja Paszczak, która tej zimy przeszła Mur Hrubego w Tatrach, twierdzi, że „zimowe wspinanie jest mało

kobiece”. Dla Anny Figury, jednej z najlepszych polskich skialpinistek, miniony sezon narciarski był najlepszym w karierze. Natomiast Izabela Włosek, Mistrzyni Europy w Technikach Jaskiniowych i Mistrzyni Polski, podkreśla: „nie jestem żadnym herosem, lecz zwykłą babą”. Mówi o pasjach, wyczynach kaskaderskich i o tym, że siłę do działania daje jej mąż Przemek i jego walka z chorobą.

Poza tym relacje, pożegnania, podsumowania, jaskinie, narciarstwo i literatura – polecamy zwłaszcza tekst Ludwika Wilczyńskiego, subiektywny przewodnik po lekturach dla początkujących grotołazów Rafała Kardasia i przegląd podręczników wspinaczkowych Bogusława Kowalskiego.

„Taternik” dostępny jest w EMPIKACH, sklepach górskich i przez stronę internetową: taternik.org.

Share: