Przyjdź na spotkanie z himalaistką Aleksandrą Dzik w Żaganiu

We wtorek, 25 września, o godz. 18.00 w pałacowej Sali Inter w Żaganiu odbędzie się spotkanie z himalaistką Aleksandrą Dzik połączone z pokazami: „Kobiety na ośmiotysięcznikach” oraz „Tam, gdzie nie było dotąd kobiety”. Dzień później o pasji i zdobywaniu gór A. Dzik opowie uczniom żagańskich szkół.

dzik2

Dzik na swoim koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum II (8035m n.p.m.), uczestniczyła w wyprawie na Nanga Parbat (8126 m). Zdobyła – jako pierwsza kobieta z Polski – jedną z najniebezpieczniejszych gór świata – Pik Pobiedy (7439 m). Ponadto jako pierwsza Polka dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Somoni d. Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Pik Awicenny d. Lenina), uzyskując prestiżowy tytuł „Śnieżnej Pantery”. W 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, ustanawiając zarazem kobiecy rekord w biegu na Elbrus (5642 m), najwyższy szczyt Kaukazu i Rosji. Na górę wbiegła w  5 godzin 4 min.
Od wielu lat uprawia narciarstwo wysokogórskie, w którym jej największe osiągnięcia to mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. Startuje także w rajdach przygodowych (Adventure Racing), maratonach rowerowych oraz zawodach biegowych.
Dzik właśnie wróciła z wyprawy na Kongur Shan (7719 m). Szczyt ten, choć wysokością nie sięga magicznych ośmiu tysięcy, stanowi wyzwanie poważniejsze niż wiele spośród najwyższych gór świata. Jest trudny technicznie, leży w niedostępnych górach Pamiru Chińskiego, dokonano na niego jak dotąd zaledwie kilku wejść.
Himalaistka młodego pokolenia jest absolwentką psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim, a obecnie doktorantką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz pracy dydaktycznej zajmuje się przewodnictwem górskim.
Na spotkanie z A. Dzik zapraszają organizatorzy: Centrum Kultury w Żaganiu i Speleoklub „Bobry” Żagań.

Share: