FAQ

WASZE PYTANIA I NASZE ODPOWIEDZI

 1. Chcę rozpocząć przygodę ze wspinaniem/chcę spróbować wspinania. Co dalej?
  Zaczynam od wizyty na ściance KWZG. Na stronie https://www.kwzg.pl/dyzury/ znajdziecie harmonogram otwarcia ścianki i obecności dyżurnego. UWAGA – OD PONIEDZIAŁKU 11 PAŻDZIERNIKA NASTĘPUJĄ ZMIANY W HARMONOGRAMIE OTWARCIA ŚCIANKI! Na stronie https://www.kwzg.pl/info-ogolne/ możecie zapoznać się z  pozostałymi, istotnymi informacjami o ściance i użytkowaniu (pełen Regulamin tutaj). W odpowiedni dzień przychodzicie na ściankę, zgłaszacie się do dyżurnego i dopełniacie formalności. Dyżurny przekaże Wam wszystkie informacje niezbędne do rozpoczęcia Waszej przygody z pionowym światem.
  PROSIMY: Zanim wybierzecie się na ściankę, sprawdźcie koniecznie w grafiku czy jest potwierdzony dyżur!!! Dzięki temu możecie uniknąć rozczarowania. Nasi dyżurni są nie tylko dyżurnymi. Pracują, trenują, wyjeżdżają, prowadzą życie rodzinne. Nie zawsze zgłoszą się na dyżur. Czasami może tak się zdarzyć – że nikt nie weźmie dyżuru nawet przy tak zredukowanym czasie dostępności ścianki. Pracujemy nad tym, żeby takie sytuacje zredukować do zera!
 2. Czy jeśli w grafiku dyżurów w bieżącym tygodniu we wtorek i w piątek zaznaczony jest brak dyżurnego, oznacza to niedostępność ścianki przez cały tydzień?
  Nie. Dyżurni zapisywani byli na bieżąco w klubowej aplikacji. W tym roku testujemy nowy system klubowy, w którym inaczej ustawiane i rozdysponowywane są dyżury, mamy nadzieję, że z korzyścią dla Użytkowników ścianki. Jeżeli pojawi się tak sytuacja – będzie miała charakter incydentalny. Kontaktujcie się wówczas z Klub przez Messenger. Czasami mają miejsce nieprzewidziane sytuacje, na które reagujemy ad hoc.
 3. Czy muszę być członkiem Klubu aby korzystać ze ścianki?
  Nie, wstęp na ściankę we wtorki i piątki otwarty jest dla wszystkich osób, w pozostałe dni – tylko dla Członków Klubu.
 4. Co muszę zabrać ze sobą na ściankę?
  Musicie zadbać przede wszystkim o strój sportowy, w którym będziecie czuli się swobodnie poruszając tułowiem i wszystkimi kończynami. Przyda się Wam też wygodne obuwie sportowe, w którym stopa dobrze przylega do cholewy z każdej strony i które nie ma mocno odstających otoków i podeszwy. Jeśli nie macie takie obuwia, nie przejmujcie się, na pierwszy raz może być każde inne sportowe. Obowiązkowo musicie mieć jednak obuwie tzw. zmienne – czyli nie to samo, w którym przychodzicie do hali.
  Poza tym musicie zadbać o jakiś napój (rekomendujemy nawadnianie się przy każdym wysiłku), możecie zabrać jakiś “lekki” baton w celu uzupełnienia kalorii
 5. Co czeka mnie na ściance, jak się mogę przygotować jako początkujący?
  Na ściance zaopiekuje się Wami dyżurny. Powinniście jednak pamiętać, że do zadań dyżurnego należy przede wszystkim zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ścianki i prawidłowy przebieg zajęć na ściance. Musicie się stosować się do jego uwag. Początkującym z reguły dyżurni pokazują kilka podstawowych technik poruszania się na ścianie, wieszają linę z tzw. górną asekuracją (tzw. “wędkę”) i asekurują nowicjuszy na ich pierwszych drogach.
  Rozgrzewkę przed wejściem w ścianę musicie przeprowadzić sobie sami – dobrze rozgrzać mięśnie i stawy. Zminimalizujecie w ten sposób ryzyko kontuzji podczas wzmożonego wysiłku
 6. Jak można płacić na ściance?
  Na ściance mamy tylko formę cegiełki, opłacanej wyłącznie w gotówce, która umożliwia działania statutowe naszego Klubu, w tym i dbałość o ściankę oraz sprzęt
 7. Czy można wypożyczyć/kupić sprzęt wspinaczkowy?
  Nie prowadzimy sprzedaży sprzętu wspinaczkowego (ani żadnego innego), natomiast jest możliwość wypożyczenia podstawowego sprzętu niezbędnego do wspinania się na ściance.
 8. Chcę rozpocząć przygodę ze wspinaniem . Czy dyskwalifikuje mnie: nadwaga, lęk wysokości, słabe ręce?
  Musicie przyjść i spróbować. Nie szukajcie wymówek. Nadwaga nie dyskwalifikuje, a jedynie nieco utrudnia wspinanie, a dobierając partnera do liny będziecie musieli wziąć pod uwagę ewentualną różnicę wagi. Lęk wysokości, który całkowicie paraliżuje lub prowadzi do różnych niekontrolowanych objawów organizmu może zdyskwalifikować, ale najbezpieczniej jest przekonać się o tym na ściance pod opieką dyżurnego. Może się to okazać uczuciem strachu, który z czasem zwalczycie. Każdy z nas pracuje nad większym lub mniejszym lękiem na wysokości i w różnych sytuacjach.
 9. Czy mogę samodzielnie asekurować dziecko/partnera?
  Tak, pod warunkiem że masz przebyty odpowiedni kurs/szkolenie etc. Jeśli nie, nasz Klub organizuje cyklicznie szkolenie z asekuracji tzw górnej (czyli na wędkę), po którym będziecie mogli samodzielnie asekurować w tym zakresie, ewentualnie można na takie szkolenie umówić się z jednym z instruktorów Klubowych.
 10. Czy mogę przyprowadzić dziecko na wspinanie? Czy ktoś się nim zajmie?
  Oczywiście, dyżurny zajmie się sprawami bezpiecznego wspinania dzieci, natomiast opiekę nad dzieckiem sprawuje nadal rodzic. Dziecku umożliwimy wspinanie, natomiast nie zapełnimy jego czasu na ściance. Najlepszym sposobem na zapewnienie dziecku świetnej zabawy jest wspólne uczestnictwo po uprzedniej nauce asekuracji przez rodziców (patrz pkt.poprzedni).
 11. Chciałbym kontynuować przygodę ze wspinaniem. Co zrobić?
  Zachęcamy Was do rozpoczęcia od kursu skałkowego. Na wielu stronach internetowych znajdziecie ich bogatą ofertę. Doradzamy – wybierajcie instruktorów zrzeszonych w PZA, jako początkującym łatwiej w ten sposób będzie Wam uniknąć niepotrzebnego niepokoju czy różnych niepożądanych sytuacji. Możecie zawsze poprosić o radę któregoś z doświadczonych Klubowiczów. Wielu z nas zaczynało podobnie jak Wy i przechodziło tę piękną drogę, która właśnie się przed Wami otwiera
 12. Czy są jakieś regularne zajęcia dla początkujących?
  Nie, obecnie nie prowadzimy żadnych zajęć (oprócz wewnętrznych klubowych). Obserwujcie nasze  media klubowe, jeśli powstanie taki projekt – niewątpliwie informacje o tym umieścimy na stronie www i fb klubowym
 13. Czy są jakieś regularne zajęcia dla dzieci?
  Nie, obecnie nie prowadzimy żadnych zajęć dla dzieci. Obserwujcie nasze  media klubowe, jeśli powstanie taki projekt – niewątpliwie informacje o tym umieścimy na stronie www i fb klubowym. Do tego czasu starajcie się sami przychodzić z pociechami na ściankę.
 14. Czy można wykupić voucher na ściance?
  Klub nie prowadzi sprzedaży ani realizacji takich voucherów. Wśród naszych Klubowiczów mamy jednak instruktorów, do których kontakt umieszczony jest na stronie www. Można się z nimi skontaktować w tej sprawie
 15. Czy można u Was coś zjeść?
  Posiłki serwuje jedynie bar „Akrobata” w godzinach swojego funkcjonowania na terenie hali MOSiR. W obrębie sali sportowej, na której znajduje się ścianka nie spożywamy posiłków
 16. Czy mogę zarezerwować ściankę na urodziny / inne wydarzenie?
  Nie prowadzimy działalności typowo komercyjnej i nie umożliwiamy rezerwacji ścianki. Jeśli mimo to planujecie przyjść większą grupą prosimy o wcześniejszy kontakt.
 17. Czy mogę zapisać się do Klubu?
  Tak. W chwili obecnej mamy otwartą formułą przyjęć. Jeśli ją zmienimy – pojawi się informacja na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Jeśli się wspinasz (niezależnie od poziomu) lub uprawiasz inne sporty górskie i zamierzasz się wspinać – możesz zapisać się do Klubu. Zanim podejmiesz decyzję – przemyśl. Od Klubowiczów oczekujemy nie tylko działania i rozwoju w sportach górskich, ale również działania na rzecz Klubu.
 18. Jak mogę zapisać się do Klubu?
  Na Naszej stronie internetowej, w zakładce KLUB (https://www.kwzg.pl/dolacz-do-nas/) znajdziesz deklarację, którą musisz wypełnić (dużymi DRUKOWANYMI WYRAŹNYMI literami!). Uiszczasz opłatę wpisową oraz opłacasz składkę członkowską na dany rok kalendarzowy (nr rachunku bankowego Klubu oraz wysokości opłat podane są w tej zakładce). Wysyłasz skan deklaracji oraz opłat wraz ze zdjęciem do legitymacji na adres mailowy: klub @kwzg.pl (jako NIESPAKOWANE osobne załączniki). W temacie maila wpisujesz: Wstąpienie do klubu. W treści maila prosimy, żebyś dołączył kilka słów o sobie (przede wszystkim o swojej działalności górskiej i oczekiwaniach odnośnie członkostwa w Klubie). Odnośnie zdjęć nie mamy szczególnych wymagań. Ważne jest tylko, żeby zdjęcie było dołączone do tego samego maila w formie załącznika i w formacie jpeg (co ułatwi nam kilka spraw). Jeśli przystępujecie w kilka osób – prosimy żeby każdy sam za siebie wysłał maila z potrzebnymi danymi zgodnie z wyżej podanymi informacjami.
 19. Czy może się zdarzyć, że przyjdę na ściankę i nie będę mógł się wspinać (nie wejdę)
  Tak. Wynik to z kilku przyczyn. Pierwszą jest limit osób ustalony przez Zarządcę obiektu – 16 osób. W chwili obecnej trwają rozmowy z Zarządcą na temat interpretacji zarządzenia. Do tego czasu w limit liczone są osoby zarówno korzystające ze ścianki, jak i obserwujące (osoby towarzyszące, np. rodzic , który przyprowadził pociechę, ale nie wspina się z nią ani nie asekuruje). Drugą z przyczyn jest decyzja dyżurnego. Jeśli nie masz partnera do asekuracji, a dyżurny nie będzie Cię asekurował (nie ma takiego obowiązku!) z różnych powodów – nie będziesz się wspinał (nie wiem jak to ująć, żeby się nie poobrażali). Trzecim powodem jest brak dyżurnego. Dyżury obejmują dobrowolnie i nieodpłatnie członkowie Klubu. Mogą się w tym roku 2022 pojawić incydentalne problemy z obecnością dyżurnego. Staramy się na nie w miarę możliwości reagować, ale… Prosimy o wyrozumiałość 🙂

 

Q&A przetestowano na losowej próbie 1000 osób. 99% z nich wykazało pełne zrozumienie. 1% wykazał się pewnym ograniczeniem intelektualnym. Zastanów się do której grupy chcesz należeć…

Share: