Nowy „Taternik”

taternik-1-2011

W najnowszym numerze wywiad z Magda oraz:

Jest jedną z najlepszych alpinistek jaskiniowych świata. Uczestniczyła w ponad 60 wyprawach. To, czym się zajmuje, nazywa męską przygodą: – Gdyby ktoś chciał zrobić kobiecą wyprawę jaskiniową, zapytałabym: po co? To trochę naciągane – tworzenie babskich ekip.

Choć sama ma na koncie wiele damskich światowych rekordów, klasyfikowania nie lubi. Od ponad dwudziestu lat bierze udział w eksploracji jednego z najgłębszych podziemnych systemów świata – Lamprechtsofen w Austrii, drażnią ją jednak określenia: wyścig do wnętrza Ziemi. Obsesyjne myślenie o wyniku jest dla niej objawem niedojrzałości, typowym dla młodych grotołazów. – Działalność pod ziemią może przez lata nie przynosić oczekiwanego efektu, mimo ciężkiej pracy zespołów – dodaje.

O ciąży mówi: – Dziewięć miesięcy można przebyć, nie rezygnując z gór i skał. O macierzyństwie: – To było nowe spojrzenie na góry. O instruktorach, którzy zarabiają na szkoleniach klubowych: – Klub to nie zakład pracy.

Mowa o Ewie „Pumie” Wójcik, rozmową z którą otwieramy bieżący numer kwartalnika.

O swoich pokusach opowiada nam Michał „Micaj” Kajca. Lubi skalne zagadki. Dlatego tak pociągają go Rudawy Janowickie, które eksploruje od ok. 10 lat. Dwa lata zajęło mu przygotowanie nowego przewodnika po tym paśmie górskim. W „Taterniku” opowiada o swoich wspinaczkowych fascynacjach i odkrywa mało znaną historię rejonu.

Natomiast „Powrót do Afganistanu” – szeroka i bogata w materiały źródłowe relacja Bartłomieja Tofla z ubiegłorocznej wyprawy w góry Kohe Ak Su – otwiera mini monografię obszaru z mapami, zestawieniem literatury i historią ostatniej dekady wspinania w tym kraju. Swoje zdanie na temat „Jedynki”, czyli nagrody środowisk wspinaczkowych przedstawia jeden z członków kapituły – Ludwik Wilczyński. Polecamy jego tekst „Taniec z gwiazdami?”.

Za to Bogusław Kowalski dzieli się przemyśleniami na temat zimowego szkolenia w Tatrach i roli „Betlejemki”. Publikujemy także topo nowych dróg w tatrzańskim tzw. Laboratorium.

A może wybieracie się po raz pierwszy na wspinaczkę w Alpy? Piotr Bucki wyjaśnia, jak się do tego przygotować, by uniknąć niespodzianek. Natomiast Paweł Grenda tłumaczy, jak prawidłowo przejechać przez węzeł.

W numerze przeczytacie też podsumowanie sezonu zimowego w górach wysokich napisane przez Janusza Kurczaba. Są stałe rubryki: rozmaitości, relacje, literatura, pożegnania…

I jeszcze jeden wywiad. W lipcu ubiegłego roku na Zamarłej Turni zginął Bartosz Kuczewski, prezes Klubu Wysokogórskiego Zielona Góra. W tym numerze Magdalena, jego żona i partnerka od liny opowiada nam o ich wspólnych planach, działalności klubowej, zapewniając: „Spełnię Bartka marzenia. I pójdę dalej.”

Życzę przyjemnej lektury,

Renata Wcisło

Spis treści:

Moje życie to męska przygoda (wywiad z Ewą Wójcik)

Sezon zimowy 2010/2011 w górach wysokich (J. Kurczab)

Szwajcaria: udana zima w Kanderstegu (M. Imielska)

Sonda „Taternika”

Powrót do Afganistanu (B. Tofel)

Niekompletna historia ostatniej dekady wspinania w Afganistanie (B. Tofel)

Głos w sprawie „Jedynki”: Taniec z gwiazdami? (L. Wilczyński)

Tatry: uzupełnienie topo rejonu Laboratorium

Fundacja „Poza Horyzonty” na El Capitanie (M. Ciesielski)

Rozmaitości

Kronika TOPR (A. Marasek)

SuperKolos dla Piotra Pustelnika (R. Wcisło)

Jaskinie

Szansa dla młodych wspinaczy

Moje zdanie o szkoleniu i „Betlejemce” (B. Kowalski)

Pierwszy wyjazd w Alpy lodowcowe (P. Bucki)

Jak prawidłowo przejechać przez węzeł? (P. Grenda)

Górska trylogia Josepha Peyre (A. Kwiatkowski)

Nowy przewodnik po Rudawach Janowickich (M. Kajca)

Kuszą mnie skalne zagadki (wywiad z Michałem Kajcą)

Spełnię Bartka marzenia. I pójdę dalej (wywiad z Magdaleną Kuczewską)

Pożegnania

Zapraszamy na nową stronę internetową, dostępną pod adresem: http://www.taternik.org/, na której można dokonać zakupu kwartalnika oraz zaprenumerować czasopismo. Koszt to 12,00 zł plus wysyłka (3 zł), przy prenumeracie kolejnych czterech egzemplarzy wysyłka gratis.

Na nowej stronie internetowej znajdziecie też teksty o działalności górskiej, ciekawostki, będziecie mogli pobrać archiwalne numery oraz nabyć wersję elektroniczną.

„Taternik” będzie również dostępny w sieci sprzedaży EMPiK w całej Polsce. Kwartalnik można kupić także w Tatrach – w Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA „Betlejemka” na Hali Gąsienicowej oraz latem na obozowiskach PZA – na Szałasiskach i Polanie Rogoźniczańskiej, a także w Rudawach Janowickich na „Taborze pod Krzywą”. Do współpracy zachęcamy kluby, sklepy, schroniska i inne instytucje.

Share: